Ana sayfa Yeni başlayanlar için Bitcoin Bitcoin Satın Al: Nasıl Alınır, En İyi Yolları, Nereden Almalı ve Birkaç...

Bitcoin Satın Al: Nasıl Alınır, En İyi Yolları, Nereden Almalı ve Birkaç İpucu

94
0
Bitcoin Satın Al: Nasıl Alınır, En İyi Yolları, Nereden Almalı ve Birkaç İpucu

Bitcoin Satın Al: Nasıl Alınır, En İyi Yolları, Nereden Almalı ve Birkaç İpucu

Bitcoin satın al: Bilmeniz gerekenler

Bitcoin nasıl satın alınır diye sormadan önce, onları nasıl saklayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Çünkü coin’lerinizi saklayacak bir yere ihtiyacınız var. Kripto para dünyasında bu saklama yerinin adı ”cüzdan” ve birçok farklı türü var. Her cüzdan farklı gizlilik, depolama ve erişim seçenekleri sunuyor.

Cüzdanınızın Bitcoin’leri aslında teknik olarak saklamadığını da belirtelim. Cüzdanlar coin yerine, Bitcoin adresine erişmek ve işlem yapmak için gerekli olan özel anahtarları saklıyor. Bu dijital anahtarların her işlemi imzalaması gerekiyor ve kullanıcılar anahtarlarını kaybederse Bitcoin’lerine erişimi kaybetmiş oluyorlar.

Bitcoin cüzdanları masaüstü, mobil, online, donanım ve kağıt olarak beş ana başlık altında toplanır.

Cüzdan türleri

Masaüstü

Masaüstü cüzdanları kullanıcının bilgisayarında kurulur, birikim üstünde tam hakimiyet sunar ve görece güvenlidir. Kullanıcılara ağ bloklarını indirme ve paralarının güvenliğini kontrol etme imkanı sunan kalın cüzdanların yanısıra blok indirmeyi gerektirmeyen ve taşınabilir bir cihaza kolaylıkla indirilebilen ince cüzdanlar gibi iki türü bulunur.

Mobil

Mobil cüzdanların asıl avantajı paranın her zaman kullanıcıların elinin altında olması. QR kodunu taratarak ödeme yapmak oldukça kullanışlı bir yöntem. Hatta kimi durumlarda kullanıcılar akıllı telefonlarının yakın mesafe özelliğini kullanarak tek bir tıkla hiçbir bilgi girmeden ödeme yapabilirler.

Mobil cüzdanların ortak bir özelliği de tam olarak Bitcoin kullanıcısı olmamaları. Bitcoin’i tam olarak kullanmak için devamlı büyüyen ve birkaç gb depolama alanı gerektiren blockchain’i tümüyle indirmek gerekiyor.

Online

Web tabanlı cüzdanlarda kullanıcının özel anahtarı bir başkası tarafından kontrol edilen ve internete bağlı sunucularda depolanır. Kullanıcılara istedikleri yerden istedikleri cihazda hesaplarına erişim imkanı sunsa da, sunucunun hacklenmesi veya hizmeti veren kurumun Bitcoin’lerinizi ele geçirmesi riskini taşıyor. Bu risk yine de bazı güvenlik önlemleriyle büyük ölçüde düşürülebilir.

Donanım

Donanım cüzdanları özel anahtarlarınızı saklayan ve işlem yapmanıza yardımcı olan taşınabilir cihazlardır. Birkaç farklı türde donanım cihazı mevcut fakat hepsi kullanıcıya istedikleri miktarda parayı ceplerinde taşıma imkanı sunuyor.

Kağıt

Bitcoin saklamak için en güvenli yollardan biri olan kağıt cüzdan, belirli bir hizmet kullanarak oluşturulmuş iki QR koddan oluşuyor. QR kodlardan biri gönderilen coin’leri almak için kullanılırken diğeri ise adresinizde bulunan Bitcoin’leri harcamak için kullanılan özel anahtar.

Bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin satın al tuşuna basarak tek bir ekrandan alım yapabileceğiniz mobil uygulamalar yakın zamanda gelebilir. Ancak şimdilik biraz daha dolaylı yollar izlemek gerekiyor. Bazıları internet bağlantısı veya Bitcoin cüzdanı gerektirmeyen yöntemlerden ihtiyacınızı karşılayan birini seçebilirsiniz.

ATMler

Oldukça yeni bir konsept olmasına rağmen Bitcoin ATMleri dünya genelinde görülmeye başladı ve sayıları gitgide artıyor. ATMler standart döviz ücretinin yanında %3-%8 arası bir komisyon da alıyorlar fakat kullanıcılara oldukça özel bir satın alma süreci yaşatıyorlar.

Tek yapmanız gereken ATM’ye nakit para yatırmak ve mobil cüzdanınızdaki QR kodu taratarak veya parayı cüzdanınıza nasıl aktaracağınızı anlatan fişi teslim alarak Bitcoininizi almak. Bitcoin’in artan popülerliği ile beraber bu ATMlerin de kripto para satın almanın yaygın bir yolu olması olası.

Bitcoin’in yasaklandığı ülkelerde Bitcoin ATM’si bulmak tabi ki mümkün değil. Size en yakın Bitcoin ATM’sini CoinATMRadar gibi harita hizmetleriyle bulabilirsiniz.

Hediye kartları

Bitcoin, hem anonim olması hem de kimi zaman nakitten daha ucuz olması sebebiyle hediye kartları için sıkça kullanılıyor. Tam tersine hediye kartlarını da Bitcoin satın almak için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken herhangi bir mağazanın hediye kartını satın almak, bazı satıcıların hediye kartı kabul ettiği PaxfulLocalBitcoins gibi bir Bitcoin borsasına giriş yapmak ve satın alma sürecini tamamlamak.

Satıcıya bağlı olarak kartın arkasındaki hediye kodunu veya kartın fişini görmek isteyenler, ya da sadece online veya e-kod ile yetinenler olabilir. Satın alma sürecinde satın almak istediğiniz miktarda Bitcoin website tarafından otomatik olarak tutulur, yani hediye kartı bilgilerinizi satıcıya vermek tamamen güvenli.

Değerlerinin %60’ına kadar hediye kartı satan online mağazalar bulunuyor, bu nedenle hediye kartı ile Bitcoin satın almak oldukça karlı olabilir. Hediye kartları aynı zamanda kurdaki dalgalanmalar düşünüldüğünde Bitcoin saklamak için mükemmel bir yol olabilir. Yine de Bitcoin satın alırken izlenilen diğer tüm yollar gibi dolandırıcılara karşı dikkatli olmalı ve yalnızca güvenilir satıcılardan almalısınız.

Borsalar

Potansiyel bir Bitcoin alıcısı kendini birbiriyle rekabet içinde olan borsaların arasında bulacaktır. Doğru olanı seçmek, içlerinde belki de en önemlisinin lokasyon olduğu birçok farklı faktöre bağlı. Borsaların hükümet tarafından denetlenmesi ve KYC (müşterini tanı) ve kara para aklamayı önleme gerekliliklerini karşılaması gerekir. Bu nedenle bir borsada hesap oluşturmak ve işlem yapmaya başlamak için bazı ayrıntılı bürokratik prosedürlerden geçmeniz gerekir. Çoğu borsada işlem yapabilmeniz için hesabınızı var olan bir banka hesabınızla bağlamanız gereklidir ve bu nedenle kimlik bilgileri sürece dahil olur, ki bu da Bitcoin kullanıcılarının anonimliğini geçersiz kılıyor.

Yine de borsalar eşsiz satın alma imkanları sunuyor. İster kurumsal kullanıcılar için gelişmiş bir platform ister tek seferlik kullanım için basit bir çözüm arıyor olun, ihtiyacınızı karşılayacak bir borsa muhakkak bulacaksınızdır. Dahası, çoğu platforma hem masaüstü hem de mobil cihazlarla erişim sağlayabilir ve istediğinizden işlem yapabilirsiniz. Borsaların ödeme seçenekleri, güvenlik seviyeleri, satın alma limitleri, ücretleri ve doğrulama gereklilikleri değişkenlik gösteriyor.

Partnerimiz Cryptoradar ile farklı kripto para borsalarını fiyatlar, özellikler, değerlendirmeler ve daha birçok özellik açısından karşılaştırabilir ve ihtiyacınıza göre size en uygun borsayı bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here