Ana sayfa Analiz Boğa piyasası nedir?

Boğa piyasası nedir?

248
0
Boğa piyasası nedir?

Boğa piyasası nedir?

Boğa piyasası nedir? Boğa piyasasının özellikleri nelerdir? Hangi stratejiler izlenmelidir?

Finans piyasaları, ayı ve boğa olarak iki genel trende ayrılır. Varlıkların uzun süreli ve sürekli yükseliş gösterdiği trende boğa piyasası denir. Tam aksine sürekli bir düşüş eğiliminin görüldüğü piyasalar da ayı piyasası olarak adlandırılır.

Boğa piyasası, kısa vadeli yükselişlerden çok orta ve uzun vadeli yükseliş trendinin hakim olduğu piyasaları ifade eder. Boğa piyasaları aylar ve hatta yıllar sürebilir. Kripto piyasası gibi bir piyasada tümden görülen yükselişler boğa piyasası olarak adlandırılabildiği gibi, belirli bir varlığın bireysel yükseliş trendi de boğa piyasası olarak tanımlanabilir.

Ayı piyasasına kıyasla daha düşük risk taşıyan boğa piyasası, tecrübesiz yatırımcılara dahi yüksek kazanç fırsatı sunar ve bu piyasada ayı piyasasına kıyasla çok daha basit stratejiler uygulanabilir.

Yatırım stratejileri belirlenirken, piyasaya hangi trendin hakim olduğu temel alınır. Bu nedenle piyasanın bir boğa piyasası olup olmadığını tespit etmek önemlidir.

Boğa piyasasının başladığı nasıl anlaşılır?

Tıpkı ayı piyasası gibi boğa piyasası da orta ve uzun vadeli bir trendi ifade eder, bu nedenle tam olarak ne zaman başladığını tespit etmek zordur. Yine de genel bir kanı olarak piyasada görülen yüzde 20 ve daha fazla yükselişler boğa piyasası olarak tanımlanır.

Geleneksel piyasalarda yüzde 10, kripto para piyasalarında ise yüzde 30’a kadar çıkabilen geçici fiyat düşüşleri, ayı piyasasına işaret etmez. Kripto boğa piyasalarında yüzde 30’a varan birkaç gün veya haftalık düşüşler sık sık görülür ve düzeltme olarak kabul edilir. Düzeltmeler, boğa piyasalarının temel dinamiklerinden biridir ve yatırımcılara alım fırsatı sunar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

bitcoin
Bitcoin (BTC) 586,920.79
ethereum
Ethereum (ETH) 39,295.70
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4,626.67
tether
Tether (USDT) 9.62
cardano
Cardano (ADA) 20.58
xrp
XRP (XRP) 10.39
litecoin
Litecoin (LTC) 1,875.02
chainlink
Chainlink (LINK) 293.97
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) 5,990.09
stellar
Stellar (XLM) 3.58
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2.38