Ana sayfa Basın Bültenleri DeFi fiyat dengeleyici Peanut, Curve ile ortak oldu – 6,5 milyon dolar...

DeFi fiyat dengeleyici Peanut, Curve ile ortak oldu – 6,5 milyon dolar topladı

56
0

Ocak 2021’de Peanut, DeFi Pulse’a göre (Şubat 2021 itibarıyla) toplam kilitli varlık açısından ilk sıradaki DEX olan Curve Finance ile ortaklık kurarak önemli bir eşiği atladı.

Curve CEO’su Michael Egorov, “Hem DEX hem de CEX platformlarında likidite kullanarak fiyatları dengelemek gerçekten iyi bir fikir ve aynı zamanda çok umut verici. Curve’de, Peanut testinin sonuçlarını görmek çok ilginç olacak” şeklinde konuştu.

Curve, işlem çiftlerinde tokenlerin değerini eşitlemek için benzersiz bir formül kullanıyor. Peanut ise, Curve kullanıcıları için fiyat oynaklığına ve token değerinin değişmesine karşı ek koruma katmanı oluşturacak.

Kripto varlık fiyatlarının yüksek oynaklığı, birleşik ticaret platformlarının olmaması ve belirli bir varlığa yönelik arz ve talepteki dinamik değişiklikler nedeniyle, kripto yatırımcıları sıklıkla dengesiz fiyatlara maruz kalıyor.

Curve, işlem çiftlerindeki varlıkların değerini belirlemek için benzersiz bir formül kullanarak kullanıcıları dengesizliklere karşı korur. Ek olarak Peanut protokolü, Curve ile entegre olacak ve bu da dengesizliklerden kaynaklanan olumsuz etkilerin azalmasına ve kalıcı kayıp risklerinin azaltılmasına neden olacaktır. Peanut tarafından işletilen iki seviyeli varlık havuzu sistemi sayesinde, çok büyük sipariş vermek bile yalnızca geçici etkiye neden olacaktır.

Peanut nasıl çalışır?

Peanut, elle müdahaleye gerek duymadan her işlemden sonra fiyatları otomatik olarak dengeleyen bir dizi akıllı sözleşmeden oluşur. Çok katmanlı yapısı, aktif ticaret sırasında bile DEX’lerde minimum dengesizlik oluşturur. Peanut ile, LP likiditesinin yüzde 90’ı doğrudan DEX havuzuna girerken, kalan yüzde 10 da fiyat dengeleyici olarak hizmet etmek için Peanut protokolüne gider.

Büyük alım / satım emirleri verildiğinde, Peanut havuzu otomatik olarak iki katmanda, yani diğer DEX ve CEX’lerde karşılık gelen birer işlem yapar.

Neden Peanut?

Tıpkı fıstık çekirdeğinin iki katmandan oluşması gibi, Peanut protokolü de likidite sağlayıcılarının varlıklarını iki kısma böler: Yüzde 90’ı Uniswap veya başka bir DEX’te likidite sağlamak için kullanılırken, yüzde 10’u otomatik çok katmanlı fiyat dengeleme alanında kullanılır. Fiyat oynaklığını azaltmak için DEX ve CEX’ler arasında bölüştürme yapılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here