Ana sayfa Yeni başlayanlar için Bitcoin Nasıl Bitcoin Satılır

Nasıl Bitcoin Satılır

142
0
Nasıl Bitcoin Satılır

Nasıl Bitcoin Satılır

Bitcoin’inizi nakde çevirmek satın almak kadar kolay değil. Online olarak Bitcoin satmaya karar verdiyseniz bunu borsalarda, direkt olarak satarak veya birebir işlem yaparak yapabilirsiniz.

Evinizin konforu dışında ise Bitcoin ATM’leri veya yüzyüze Bitcoin satma seçenekleriniz bulunuyor.

Borsalar

Bazı dezavantajları olmasına rağmen borsalar, Bitcoin alım satımları için bir tek durak çözümü. Borsalar, kripto para alım satımında hem satıcının hem de alıcının parasını tutan bir aracı görevi görüyor.

İlk olarak tercih ettiğiniz borsada bir hesap açmanız gerekli. Tanınmış çoğu borsa tam kimlik teyidi ve bağlı bir banka hesabı talep ediyor.

Sonrasında ise satmak istediğiniz para birimini, miktarını ve birim başına talep ettiğiniz parayı belirten bir ”satış teklifi” yapmanız gerekli. Teklifinizi kabul eden bir alıcı olduğunda işlem borsa tarafından otomatik olarak yürütülüyor.

Para hesabınıza geçtikten sonra banka hesabınıza aktarmanız gerekiyor. Bu işlem zaman zaman uzun sürebiliyor, özellikle de borsa bankalarla bir sorun yaşıyorsa veya likidite sıkıntısı çekiyorsa.
İflasından birkaç ay önce Mt.Gox borsası tam olarak bu problemi yaşıyordu.  Ayrıca kripto para alım satımıyla edinilen para ile işlem yapmayı reddeden bankalar bulunuyor.

Bazı borsaları kullanmak için ücret ödemeniz gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. Örnek olarak, dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan CEX.io, banka havalesi ile yapılan para çekme işlemlerinde 50 dolarlık bir sabit ücret, paranızı Visa kartınıza çekmeniz durumunda ek olarak 3.80 dolar, MasterCard kartınıza çekmeniz durumunda ise ek olarak işlemin %1.2’si ve 3.80 dolar talep ediyor. Para çekme ücreti borsadan borsaya oldukça değişiklik gösterse de işlem ücretleri neredeyse hepsinde çok düşük veya yok.

Ek olarak çoğu borsanın saklayabileceğiniz para miktarına getirdiği bir sınırlama var. Bu sınır, kullandığınız borsanın sadık müşterisi olmanız halinde yükseliyor.

Son olarak borsaların cüzdan hizmeti sunmalarına rağmen para saklamak için hiçbir şekilde güvenli bir yer olmadığını hatırlatmakta fayda var. Hacker saldırılarına oldukça açıklar ve aniden kapanan ve kullanıcılarının paralarıyla ortadan kaybolan borsa örnekleri de mevcut. Bu sebeple paranızın sorumluluğunu kendi üstünüze almalı ve acil gerekli olmayan miktarı güvenli bir offline cüzdanda saklamalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here